ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ !!! ΜΙΑ ΠΟΛΗ !!!

ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ !!!  ΜΙΑ ΠΟΛΗ !!!
'' ΑΟ Η ΘΗΒΑ 1968 '' ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ !!! ΜΙΑ ΠΟΛΗ !!!

Σάββατο 8 Δεκεμβρίου 2018

ΑΠΟ ΠΑΝΑΛΙΑΡΤΟΣ - ΑΟ Η ΘΗΒΑ : 2 - 1 ( Α ' Ε.Π.Σ.ΒΟΙΩΤΙΑΣ 2018-19 ) 12 η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΠΟ ΠΑΝΑΛΙΑΡΤΟΣ - ΑΟ Η ΘΗΒΑ : 2 - 1

Ενα ματς γεμάτο συγκινήσεις έγινε στον Αλίαρτο ανάμεσα στην τοπική ομάδα και τη Θήβα. Ο Παναλίαρτοςκατάφερε να κερδίσει δύσκολα την πολύ καλή ομάδα της Θήβας, σε έναν αγώνα που ευχαριστήθηκαν όσοι βρέθηκαν στο κατάμεστο Δημοτικό Στάδιο του Αλιάρτου.
Μετά τα πρώτα 15 αναγνωριστικά λεπτά του αγώνα, ο Παναλίαρτος δημιούργησε την πρώτη του φάση στον αγώνα, όταν από ωραία ατομική προσπάθεια και πάσα του Τσαμούταλη, ο Μιχαλάς δεν έπιασε «γεμάτο» σουτ. Δέκα λεπτά  μετά, ο Παππάς εκτέλεσε το κόρνερ, αλλά η κεφαλιά του Μεμινάι πέρασε λίγο άουτ.
Η ομάδα της Θήβας από εκείνο το σημείο και έπειτα ισορρόπησε το ματς και με πολλά τρεξίματα έκλεισε τους διαθέσιμους χώρους που υπήρχαν. Ολα αυτά μέχρι στο 42′ όμως. Σε εκείνο το σημείο, ο Μιχαλάςσυνδυάζεται ωραία με τον Τσαμούταλη και ο δεύτερος με διπλή προσπάθεια στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, πετυχαίνοντας παράλληλα το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του Παναλιάρτου!
Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου άλλαξαν οι ρόλοι. Η Θήβα ήταν αυτή που μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και στο 50′ έπιασε μια πολύ καλή κεφαλιά με τον Κούκο, την οποία όμως απέκρουσε σε κόρνερ ο Κολοβός. Στην εξέλιξη της φάση όμως, μετά από καλοχτυπημένη εκτέλεση, ο Στατήρης ισοφάρισε και έδωσε νέο ενδιαφέρον στον αγώνα.
Από εκείνο το σημείο και έπειτα το ματς έγινε… ροντέο. Πολλά τρεξίματα και από τις δύο ομάδες, δυνατές μονομαχίες και φαινόταν ότι ο νικητής θα κριθεί στις λεπτομέρειες. Σε μια φάση που δεν «μύριζε» γκολ στο 85′, ο Μεμινάι πήρε από το κέντρο την μπάλα, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και με ωραίο σουτ στην κλειστή περιοχή του κίπερ της Θήβας, έβαλε ένα εκπληκτικό γκολ!
Η Θήβα όμως δεν τα παράτησε. Πάλεψε μέχρι το τελευταίο λεπτό του αγώνα και εκεί ήταν που έχασε μια τρομερή ευκαιρία στις καθυστερήσεις, αλλά ο πολύ καλός Κολοβός σήμερα, έκανε μια εκπληκτική απόκρουση με γυριστό σουτ πάνω στην γραμμή, σώζωντας έτσι την ομάδα του από βέβαιο γκολ!
Οι δηλώσεις των προπονητών
Γιάννης Γερούλιας (Παναλίαρτος): Σήμερα, παρά το γεγονός ότι δεν πιάσαμε τόσο μεγάλα στάνταρ σε σχέση με τις προηγούμενες εμφανίσεις μας, καταφέραμε να πάρουμε μια πολύ σημαντική νίκη. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι σήμερα δεν ήμασταν καλοί. Βρήκαμε απέναντί μας μια πολύ καλή ομάδα όπως ο Α.Ο Θήβα, στην οποία θέλω να δώσω τα συγχαρητήρια μου για την οργάνωση που έχουν και την προσπάθεια που κάνουν. Ο Παναλίαρτος έχει μια ποιοτική ομάδα, με πολλές λύσεις και πιστεύω ότι στο τέλος της χρονιάς θα τερματίσουμε κοντά στην τετράδα.
Θοδωρής Παχατουρίδης (Θήβα): Κάνουμε μια προσπάθεια με πολύ νεαρά παιδιά, τα περισσότερα των οποίων πηγαίνουν ακόμα σχολείο. Είμαι περήφανος γι’αυτά και πρέπει να αισθάνονται και αυτά περήφανα, ειδικά όταν βλέπουν τις αντιδράσεις των ομάδων όταν μας κερδίζουν, οι οποίες δίνουν μεγάλη αξία στη Θήβα. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι οι τοπικοί φορείς δεν σέβονται την προσπάθεια που κάνει το σωματείο μας. Και αυτό με λυπεί πολύ, καθώς η κάθε χαμηλότερη κατηγορία, είναι μια μικρογραφία του Ελληνικού ποδοσφαίρου και δεν εκτιμούν την προσπάθεια που κάνουν τα παιδιά του Α.Ο Θήβα. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου, οι οποίοι με τις εμφανίσεις τους δείχνουν πως πρέπει να παίζεται το ποδόσφαιρο.