ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ !!! ΜΙΑ ΠΟΛΗ !!!

ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ !!!  ΜΙΑ ΠΟΛΗ !!!
'' ΑΟ Η ΘΗΒΑ 1968 '' ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ !!! ΜΙΑ ΠΟΛΗ !!!

Δευτέρα 6 Νοεμβρίου 2017

Γ ' ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ , 2017-18 , 7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ , 4ος ΟΜΙΛΟΣ , ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ - Α.Ο. Η ΘΗΒΑ : 0 - 0

Ρεπορτάζ: ΔΗΜΗΤΡΑ ΓΚΟΥΝΤΕΛΙΑ
«Ενός κακού μύρια έπονται» λέει η γνωστή παροιμία, ισχύοντας στο απόλυτο για τον Ολυμπιακό Βόλου, που απώλεσε δύο ακόμη βαθμούς, μένοντας στο 0-0 με τη Θήβα, στο Πανθεσσαλικό στάδιο, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.
Είναι η πρώτη εντός έδρας απώλεια βαθμών για τους ερυθρόλευκους και δεύτερη συνεχόμενη, μετά την ισοπαλία, απέναντι στον Αχιλλέα, στα Φάρσαλα. Πλέον, οι Βολιώτες, έχοντας τέσσερα ανεπιτυχή αποτελέσματα στα επτά παιχνίδια πρωταθλήματος έχουν μείνει πολύ πίσω στην υπόθεση κορυφή, με το «κλάσικο» της Μαγνησίας να ακολουθεί, αφού την ερχόμενη Κυριακή 12/11 Νίκη και Ολυμπιακός θα τεθούν αντιμέτωποι.
Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, ωστόσο η τελική προσπάθεια και κατά συνέπεια το γκολ έλειψαν και πάλι από το σύνολο του Κώστα Μπράτσου, που αρκέστηκε στην ισοπαλία.
Πώς παρατάχθηκε
Με διάταξη 4-2-3-1 παρέταξε την ομάδα του Ολυμπιακού ο Κώστας Μπράτσος, με τον Καραγκιολίδη κάτω από τα δοκάρια, ενώ την αμυντική τετράδα αποτέλεσαν οι Γελαδάρης (δεξιά), Α. Κόκκας (αριστερά) και οι Νόνης - Σκανδάλης στο κέντρο. Τόσκας και Δ. Κόκας αγωνίστηκαν ως αμυντικά χαφ με τους Θέο και Σεχολάρι να καλύπτουν τις πτέρυγες. Ως επιτελικός μέσος αγωνίστηκε ο Βασίλιεβιτς, ενώ ο Σέττος αποτέλεσε την επιθετική αιχμή.
Το α’ μέρος
Ο Ολυμπιακός έδειξε πιο δραστήριος ήδη από τα πρώτα λεπτά, προσπαθώντας να αναπτυχθεί και να δημιουργήσει τις φάσεις μπροστά από τα καρέ των Θηβαίων. Ένα σουτ του Τόσκα έξω από τη μεγάλη περιοχή στο 4’ που μπλόκαρε εύκολα ο Μόνος είναι η πρώτη καταγεγραμμένη ευκαιρία των γηπεδούχων, ενώ νέο σουτ του Σέττου από θέση πλάγια δεξιά μέσα στην περιοχή, στο 8’ δεν απείλησε τον πορτιέρο των φιλοξενούμενων που μπλόκαρε εκ νέου.
Στο 19’ ο Θέος εκτέλεσε φάουλ, με τον Μόνο να μπλοκάρει δύσκολα, ενώ ένα λεπτό αργότερα σημειώθηκε η πιο καλή έως εκείνο το σημείο στιγμή για τους ερυθρόλευκους. Ο Σεχολάρι μπήκε μέσα στην περιοχή από μπαλιά του Βασίλιεβιτς, ωστόσο η παράλληλη μπαλιά που επιχείρησε δεν είχε αποδέκτη.
Τρία λεπτά αργότερα, ο Σεχολάρι έβγαλε τη σέντρα, με τον Σέττο να πιάνει εν κινήσει το σουτ και τον τερματοφύλακα Μόνο να μπλοκάρει.
Τα λεπτά κυλούσαν, με τον Ολυμπιακό να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, με πρόβλημα όμως και πάλι στην τελική προσπάθεια.Aπό την άλλη, η Θήβα αμυνόταν σωστά, κλείνοντας τους όποιους χώρους προσπαθούσαν να βρουν οι γηπεδούχοι. Χωρίς κάτι αξιόλογο ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες 0-0 στα αποδυτήρια.
Το β’ μέρος
Με περισσότερη διάθεση ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι στο β’ μέρος, αποφασισμένοι να πετύχουν το πολυπόθητο γκολ.
Ωστόσο, πιο απειλητικοί έγιναν οι φιλοξενούμενοι και συγκεκριμένα στο 58’. Ο Αργυρίου βγήκε απέναντι από τον Καραγκιολίδη που βγήκε από την εστία του και απομάκρυνε με το κεφάλι, με την μπάλα να καταλήγει στον Σίλβα που επιχείρησε πλασέ σε κενή εστία με εξουδετερωμένο τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού. Σωτήρας για τους γηπεδούχους ήταν ο Νόνης, που αποσόβησε τον κίνδυνο και έδιωξε ένα μέτρο πριν τη γραμμή με κεφαλιά.
Στο 60’ ακολούθησε η ενέργεια του Σέττου, που στη δεξιά γωνία της μικρής περιοχής γύρισε ωραία το σώμα του και σούταρε πάνω σε σώματα, ενώ στο 61’ ο Θέος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να βρίσκει το σώμα του Καραλή που έσωσε την εστία της ομάδας του.
Στο 68’ ο Καράμπελας σέντραρε, αλλά πρώτα ο Βασίλεβιτς και στη συνέχεια ο Αλαμάνης δεν κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, σε σουτ του Θέου από τα αριστερά μέσα στην περιοχή, η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Μόνου.
Η πίεση του Ολυμπιακού συνεχίστηκε στα επόμενα λεπτά, αποφέροντας κάποιες φάσεις, όχι όμως και το γκολ ... Στο 79’ ο Θέος εκτέλεσε φάουλ για τον Βαρούχα, αυτός σούταρε δυνατά πάνω από τα δοκάρια του Μόνου. Ο Θέος, σε νέο φάουλ στο 80’, βρήκε και πάλι τον Βαρούχα που σούταρε, με τον Μόνο να αποκρούει στην αριστερή του γωνία.
Στο 83’ ο Ολυμπιακός έχασε σπουδαία ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Ο Καράμπελας επιχείρησε μια σέντρα από τα δεξιά, ο Βαρούχας με σουτ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μόνο, ενώ στην επαναφορά ούτε ο Δήμος Κόκας μπόρεσε να σκοράρει εξ επαφής, με αμυνόμενο να απομακρύνει την μπάλα πριν περάσει τη γραμμή.
Τελευταία φάση για τον Ολυμπιακό ήταν στο 94’ με τον Βασίλιεβιτς να κάνει μια σκαφτή σέντρα-σουτ μέσα από την περιοχή προς την εστία, αμυντικό της Θήβας να διώχνει και στη συνέχεια ένα σουτ του Ανδρέα Κόκα έξω από την περιοχή να καταλήγει άστοχα πάνω από τα δοκάρια.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ-ΘΗΒΑ     0-0
Πανθεσσαλικό στάδιο
Γ΄ Εθνική - 7η αγωνιστική
Κίτρινες: Σεχολάρι. Δ. Κόκας, Α. Κόκας-Τόπι, Αργυρίου, Σίλβα, Ζυγογιάννης
Διαιτητής: Λάμπρος Μπεκιάρης (Καρδίτσας)
Βοηθοί: Στεφανής, Παπαλίτσας (Καρδίτσας)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Μπράτσος): Καραγκιολίδης, Κόκας Ανδρέας, Γελαδάρης, Νόνης, Σκανδάλης (67’ Καράμπελας), Τόσκας (81’ Καρβούνης), Σέττος (67’ Αλαμάνης), Βασίλιεβιτς, Σεχολάρι (46’ Βαρούχας), Κόκας Δήμος.
ΘΗΒΑ (Παχατουρίδης): Μόνος, Πλατέλλας, Καραλής (85’ Σένκα), Ζυγογιάννης, Βουρνάζος, Μαυρόπουλος, Αργυρίου, Κοτωρός, Σίλβα (94’ Μπρεγκάσι), Βεζυρτζόγλου, Τόπι (92’ Χριστοδουλόπουλος).

0 - 0
«Αυτοκτόνησε» σ' ένα ακόμη παιχνίδι πρωταθλήματος ο Ολυμπιακός Βόλου. Μετά την ισοπαλία με τον Αχιλλέα στα Φάρσαλα, οι «ερυθρόλευκοι» για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική «πέταξαν» βαθμούς, μένοντας στο 0-0 με την Θήβα στο Πανθεσσαλικό.
Ήταν η πρώτη απώλεια βαθμών για τον Ολυμπιακό εντός έδρας.
Το βολιώτικο συγκρότημα είχε τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού, ωστόσο, έλειψε για μια ακόμη φορά το γκολ, με το πρόβλημα στην επίθεση να είναι τεράστιο. Μια ομάδα που θέλει να κάνει πρωταθλητισμό πρέπει να κερδίζει και ο Ολυμπιακός από τα επτά ματς που έχει δώσει μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα, δεν έχει κερδίσει τα τέσσερα.
Πώς έπαιξε ο Ολυμπιακός
Ο Κώστας Μπράτσος παρέταξε την ομάδα με διάταξη 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Καραγκιολίδης, ενώ την τετράδα της άμυνας αποτέλεσαν οι Γελαδάρης (δεξιά), Α. Κόκας (αριστερά), Νόνης, Σκανδάλης (κεντρικοί αμυντικοί). Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Τόσκας και Δ. Κόκας, με τους Θέο και Σεχολάρι να επιχειρούν στις πτέρυγες. Ο Βασίλιεβιτς ήταν ο επιθετικός μέσος της ομάδας, ενώ ο Σέττος αγωνίστηκε ως σέντερ φορ.
Από το 8' ο Σκανάλης πέρασε πιο μπροστά και αγωνίστηκε ως αμυντικός χαφ, με Τόσκα να γυρίζει πίσω, παίζοντας ως στόπερ.
Άκαρπη υπεροχή των «ερυθρολεύκων»
Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και η ομάδα που κυκλοφορούσε καλύτερα τη μπάλα, αν και δεν αποφεύχθηκαν αρκετά λάθη στο χώρο της μεσαίας γραμμής. Ωστόσο, για ένα ακόμη ματς οι «ερυθρόλευκοι» αντιμετώπισαν σοβαρό πρόβλημα στην τελική πάσα, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να δημιουργήσουν κλασικές ευκαιρίες.
Από την πλευρά της η Θήβα φρόντιζε να παίζει κλειστά στην άμυνα, να μην αφήνει κενούς χώρους και να προσπαθεί με αντεπίθεσεις να απειλήσει το τέρμα του Καραγκιολίδη.
Στο 4' το σουτ του Τόσκα δεν ανησύχησε τον Μόνο, ο οποίος μπλόκαρε τη μπάλα, ενώ στο 8' μετά από συνδυασμένη προσπάθεια των παικτών του Ολυμπιακού, τελικός αποδέκτης της μπάλας ήταν ο Σέττος, ο οποίος επιχείρησε το σουτ μέσα από την περιοχή, με τον Μόνο να μπλοκάρει τη μπάλα.
Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να πιέζουν την άμυνα των φιλοξενουμένων, χωρίς ουσία όμως. Στο 19' ο Θέος εκτέλεσε φάουλ, με τον Μόνο να μην ανησυχεί ιδιαίτερα και να μπλοκάρει τη μπάλα στην αριστερή γωνία. Στο επόμενο λεπτό, 20', ο Σεχολάρι μπήκε ωραία στην περιοχή από μπαλιά του Βασίλεβιτς, όμως η παράλληλη σέντρα που επιχείρησε πέρασε ανεκμετάλλευτη.
Στο 23' ο Σεχολάρι επιχείρησε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Σέττος πάνω στην κίνηση βρήκε τη μπάλα, την έστειλε προς την εστία, με τον Μόνο να μπλοκάρει.
Από το σημείο εκείνο και μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός δεν δημιούργησε ούτε μία αξιόλογη ευκαιρία μπροστά από το τέρμα της Θήβας. Οι «ερυθρόλευκοι» για μια ακόμη φορά δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν τις στατικές φάσεις, έχοντας κακές εκτελέσεις σε κόρνερ και φάουλ.
Η Θήβα ήταν ακίνδυνη επιθετικά και το μόνο που έκανε στο πρώτο ημίχρονο ήταν να προσπαθεί να καταστρέψει το παιχνίδι του Ολυμπιακού.
Ανούσιος και στο β' μέρος ο Ολυμπιακός
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με ένα νέο πρόσωπο στην ενδεκάδα. Συγκεκριμένα, ο Βαρούχας πήρε τη θέση του Σεχολάρι. Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν στο ματς με στόχο να πετύχουν το γκολ, όμως από την πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι άρχισαν σιγά-σιγά να παίζουν πιο επιθετικά και αυτοί.
Στο 51' ο Μόνος μπλόκαρε τη μπάλα σε παράλληλη σέντρα του Βαρούχα από τα δεξιά, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Θέος με ωραία προσπάθεια από τα δεξιά έβγαλε τη σέντρα για να βάλει τη μπάλα κόρνερ ο Μαυρόπουλος.
Η πρώτη καλή επιθετική προσπάθεια της Θήβας σημειώθηκε στο 59'. Ο Καραγκιολίδης βγήκε από την περιοχή του και με το κεφάλι έδιωξε τη μπάλα, ο Σίλβα έγινε κάτοχος της μπάλας, πλάσαρε από μακριά, βλέποντας ανυπεράσπιστη την εστία του Ολυμπιακού, με τον Νόνη να διώχνει με το κεφάλι τη μπάλα, η οποία είχε κατεύθυνση τα δίχτυα.
Οι «ερυθρόλευκοι» μετά το 60' πίεσαν την άμυνα της Θήβας με στόχο το γκολ, ενώ ο Κώστας Μπράτσος έκανε δύο ακόμη αλλαγές, ρίχνοντας στο ματς τους Καράμπελα και Αλαμάνη, φρεσκάροντας την μεσαία γραμμή και την επίθεση.
Στο 61' σουτ του Θέου μέσα από την περιοχή, η μπάλα βρήκε το σώμα του Καραλή ναι σώθηκε η εστία της Θήβας, ενώ στο 68' σε σέντρα του Καράμπελα από τα αρισερά, πρώτα ο Βασίλεβιτς και στη συνέχεια ο Αλαμάνης δεν μπόρεσαν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα.
Στο αμέσως επόμενο λεπτό, στο 69', σουτ του Θέου από τα αριστερά μέσα στην περιοχή, η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Μόνου.
Ο Ολυμπιακός εγκαταστάθηκε μόνιμα στα καρέ της Θήβας, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν δύο καλές στιγμές. Στο 79' ο Θέος εκτέλεσε πλασαριστά φάουλ για τον Βαρούχα, αυτός σούταρε δυνατά πάνω από τα δοκάρια του Μόνου. Στο 80' ο Θέος εκτέλεσε φάουλ πλασαριστά για τον Βαρούχα, με τον Μόνο να αποκρούει στην αριστερή του γωνία.
Στο 83' ο Ολυμπιακός έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία για να πετύχει γκολ, την σπουδαιότερη στο παιχνίδι. Μετά από σέντρα του Καράμπελα από τα δεξιά, ο Βαρούχας με σουτ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μόνο, και στην επαναφορά της μπάλας ο Δήμος Κόκας δεν μπόρεσε ούτε αυτός να σκοράρει εξ επαφής, με τον Βουρνάζο να διώχνει πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.
Στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο Ολυμπιακός πίεσε την άμυνα της Θήβας, ωστόσο, το πολυπόθητο γκολ δεν ήρθε για να μείνει το 0-0 στο Πανθεσσαλικό.
Διαιτητής: Λάμπρος Μπεκιάρης (ΕΠΣ Καρδίτσας)
Βοηθοί: Γιώργος Στεφανής, Γιώργος Παπαλίτσας (ΕΠΣ Καρδίτσας)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Καραγκιολίδης, Α. Κόκας, Γελαδάρης (81' Καρβούνης), Νόνης, Σκανδάλης (67' Καράμπελας), Τόσκας, Σέττος (67' Αλαμάνης), Βασίλιεβιτς, Σεχολάρι (46' Βαρούχας), Θέος, Δ. Κόκας
ΑΟ ΘΗΒΑ: Μόνος, Πλατέλλας, Καραλής (84' Σένκα), Ζυγογιάννης, Βουρνάζος, Μαυρόπουλος, Αργυρίου, Κοτωρός, Σίλβα (93' Μπρεγκάσι), Βεζυρτζόγλου, Τόπι (91' Χριστοδουλόπουλος).