Κυριακή 25 Φεβρουαρίου 2018

ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ Ε.Π.Σ.Β. 2017-18 Ο Α.Ο. Η ΘΗΒΑ !!!

44ος ΤΕΛΙΚΟΣ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ Ε.Π.Σ.Β. 2017-18
Π.Α.Σ. ΚΙΘΑΙΡΩΝΑΣ ΚΑΠΑΡΕΛΙΟΥ - Α.Ο. Η ΘΗΒΑ : 1 - 2

Ο Α.Ο. "Η Θήβα" με τα γκολ των Σουμάχ και Αργυρίου κέρδισε 2-1 τον αξιόμαχο Κιθαιρώνα Καπαρελίου που προηγήθηκε με τον Παπαγιάνι και είχε δυο δοκάρια (Μπινιχάκης, Τσοπανέλης)
Η ομάδα του «Αθλητικός Ομιλος “Η Θήβα”» είναι η κυπελλούχος Βοιωτίας της σεζόν 2017-2018.
Στον «μεγάλο» τελικό αγώνα που έγινε το Σάββατο, 24/2, στο γήπεδο του αθλητικού κέντρου της Ενωσης Ποδοσφαιρικών Σωματείων Βοιωτίας, στον Αγιο Σπυρίδωνα, παρουσία πολλών φίλων του ερασιτεχνικού, βοιωτικού, ποδοσφαίρου, επικράτησε με 2-1 της αξιόμαχης ομάδας του «Π.Α.Σ. “Κιθαιρών” Καπαρελίου».

Οι «μελανέρυθροι» της Θήβας έφτασαν στην 11η κατάκτηση του τίτλου στην 17η παρουσία τους σε τελικό καθώς στον τεσσαρακοστό τέταρτο (44ο) τελικό, του δευτέρου στη τάξη θεσμού που διοργανώνει η Ε.Π.Σ. Βοιωτίας, επικράτησαν δίκαια της ομάδας του Καπαρελίου χάρη στα γκολ του Τζαφάρ Σουμάχ στο 70’ και του Νίκου Αργυρίου δυο λεπτά αργότερα (72’) ενώ είχαν καλές στιγμές για να σκοράρουν και άλλο γκολ.
Το σκορ στον τελικό είχε ανοίξει στο 19’ ο Αντι Παπαγιάνι βάζοντας σε θέση οδηγού τους τυπικά γηπεδούχους.
Οι «μελανέρυθροι» του Καπαρελίου έχουν κάθε λόγο να τα... βάζουν με την τύχη τους, όμως, καθώς έπαιξαν αρκετά καλά, είχαν ευκαιρίες και για άλλο γκολ με κορυφαίες τα δυο σουτ (Μπινιχάκης, Τσοπανέλης) που σταμάτησαν στο οριζόντιο δοκάρι και έχασαν τη νίκη και την... κούπα στις... λεπτομέρεις.

Το «φιλμ» του τελικού
6’ Ωραία προσπάθεια του Σένκα από τα αριστερά, μπήκε στην περιοχή, το σουτ που έκανε, όμως, δεν ήταν δυνατό και μπλόκαρε ο Κουτρούμπας.
11’ Ο Μπινιχάκης στα όρια της περιοχής πρόλαβε τους αμυντικούς, έπιασε το σουτ – λόμπα, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Μόνου (!)
12’ Φάση διάρκειας στα καρέ των τυπικά γηπεδούχων, ο Κάρλος διαμαρτυρήθηκε οτι σπρώχτηκε, η φάση συνεχίστηκε, το σουτ που έκανε ο Αργυρίου πέρασε ψηλά άουτ
16’ Ο Μπινιχάκης έπιασε ένα πολύ φιλόδοξο σουτ λίγο κάτω από την σέντρα, ο Μόνος μπλόκαρε.
18’ Ο Αργυρίου έπιασε το σουτ από μακρυά, μπλόκαρε ο Κουτρούμπας.
19’ Γκολ: 1-0! Ωραίος συνδυασμός των παιχτών του Καπαρελίου από τα αριστερά, ο Σεχάι έβγαλε την ωραία σέντρα, ο Παπαγιάνι μέσα στην περιοχή σηκώθηκε αμαρκάριστος και έπιασε την ωραία, δυνατή, γυριστή, κεφαλιά, ο Μόνος βρήκε την μπάλα, αλλά δεν κατάφερε να της αλλάξει την πορεία προς τα δίχτυα.
27’ Εγινε η σέντρα από τα δεξιά, ο Αργυρίου έπιασε την πρώτη κεφαλιά, ο Μαυρόπουλος την δεύτερη, ο Κουτρούμπας μπλόκαρε.
30’ Γέμισμα από τα δεξιά, ο Σένκα στο δεύτερο δοκάρι έπιασε το πλασέ η μπάλα άουτ.
32’ Εγινε η σέντρα από τα αριστερά, ο Αργυρίου το σουτ η μπάλα άουτ.
36’ Ο Φιλιππίδης έκανε εκπληκτική κάθετη πάσα βγάζοντας τον Κώνστα μέσα στην περιοχή σε θέση γκολ, αλλά αυτός έκανε κακή επιλογή, άργησε και έχασε τεράστια ευκαιρία.
37’ Ο Σένκα έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Αργυρίου έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα άουτ.
41’ Κίτρινη κάρτα ο Μπινιχάκης
42’ Κίτρινη κάρτα ο Φιλιππίδης
45’ Κίτρινη κάρτα ο Κοτώρος
Λήξη α’ μέρους
Πρώτη αλλαγή για τον Παχατουρίδη. Ο Κοτώρος έξω, ο Σουμάχ μέσα.
Εναρξη β’ μέρους.
47’ Εγινε το κόρνερ από τα αριστερά, ο Χατζηλάμπρος έπιασε την κεφαλιά η μπάλα άουτ.
61’ Κίτρινη κάρτα στον Αργυρίου
66’ Πρώτη αλλαγή για τον Παπαναστασίου. Ο Μπινιχάκης έξω, ο Τσοπανέλης μέσα.
69’ Κίτρινη κάρτα στον Κολιόπουλο.
70’ Γκολ! 1-1! Ο Σουμάχ στο ημικύκλιο της περιοχής δέχθηκε την πάσα από τα αριστερά, όντας αφύλαχτος έπιασε το συρτό σουτ με το δεξί και έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Κουτρούμπα ο οποίος έπεσε, αλλά δεν έφτασε την μπάλα.
72’ Γκολ! «Ανατροπή» στο ματς, 1-2! Γρήγορη επίθεση για την ομάδα της Θήβας, η μπάλα από πόδι αμυντικού (σαν «καθετη» «ασιστ») πήγε στον Αργυρίου, ο οποίος ήταν μέσα στην περιοχή σε «ελεγχόμενη» θέση, γύρισε και με προβολή πρόλαβε και νίκησε τον Κουτρούμπα.
Υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες και από την μια πλευρά και από την άλλη διότι ο β’ βοηθός σωστά σήκωσε το σημαιάκι του μιας και ο σκόρερ δεν «καλυπτόταν», αλλά ο διαιτητής πήρε τη φάση «πάνω» του και τελικά «μέτρησε» το γκολ. Δύσκολη φάση, αλλά σωστή απόφαση.
75’ Διπλή αλλαγή για τον Παπαναστασίου. Παναγου και Κολιοπουλος έξω, Μποβαλης και Γεωργιαδης μέσα.
81’ Εκπληκτική προσπάθεια από τον Κάρλος, έκανε και το ωραίο σουτ, απέκρουσε ο Κουτρούμπας.
82’ Τέταρτη αλλαγή για τον Παπαναστασίου. Ο Φιλιππίδης έξω, ο Σταμέλος μέσα.
83’ Κόρνερ από τα δεξιά για την Θήβα, ο Χριστοδουλόπουλος την κεφαλιά μπλόκαρε ο Κουτρούμπας.
85’ Καλό σουτ από τον Χατζηλάμπρο, η μπάλα μόλις άουτ.
87’ Δεύτερη αλλαγή για τον Παχατουρίδη. Ο Αργυρίου έξω, ο Καραλης μέσα.
89’ Τρίτη αλλαγή για τον Παχατουρίδη. ο Σένκα έξω, ο Γιαλός μέσα.
90’ Εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά, από τον Τσοπανέλη, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά, αιφνιδίασε τον Μόνο και σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι (!)
90’+1’ Ο Τόπι έκανε την κάθετη πάσα, ο Γιαλός μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, έκανε και την παράλληλη πάσα, αλλά η μπάλα πέρασε καθώς δεν βρέθηκε κανένας στην πορεία της.
90’+4’ Ο Χατζηλάμπρος έπιασε το σουτ, η μπάλα άουτ.
90’+5’ Κίτρινη κάρτα στον Παπαγιάνι (Καπαρέλι) και στον Σουμάχ (Θήβα).
Λήξη αγώνα.

Οι «πρωταγωνιστές»
Π.Α.Σ. “Κιθαιρών” Καπαρελίου (Σωτήρης Παπαναστασίου): Κουτρούμπας – Παναγου (75’ Μποβαλης), Τσέλλος, Κουκουλας, Σεχάι – Μπινιχάκης (66’ Τσοπανέλης), Ρουπακας, Παπαγιάνι – Κώνστας, Φιλιππίδης (82’ Σταμέλος), Κολιόπουλος (75’ Γεωργιάδης).
Στον πάγκο: Δημητράς –Συρος, Τζανέτος.
Α.Ο. “Η Θήβα” (Θοδωρής Παχατουρίδης): Μόνος – Τόπι, Χριστοδουλόπουλος, Ζυγογιάννης, Πλατέλλας - Κοτώρος (46’ Σουμάχ), Μαυρόπουλος - Σένκα (89’ Γιαλός), Κάρλος, Αργυρίου (87’ Καραλής) - Χατζηλάμπρος.
Στον πάγκο: Μάγκας, Ρεσβάνης, Βουρνάζος, Κωτσαλάς.
Διαιτητής ήταν ο κορυφαίος αυτή τη στιγμή διαιτητής της δύναμης της Ε.Π.Σ.Β., Γιώργος Μιχαηλίδης, διαιτητής Football League, ο οποίος τα πήγε πολύ καλά.
Βοηθοί διαιτητές ήταν επίσης δυο εκ των κορυφαίων βοηθών της δύναμης της Ε.Π.Σ.Β., ο Λεωνίδας Δελής και ο Δημήτρης Φίλος, επίσης Football League.
Παρατηρητής αγώνα ήταν ο αναπληρωτής ταμίας του δ.σ. και πρόεδρος της επιτροπής παρατηρητών της Ε.Π.Σ.Β., Γιάννης Καββάς.
Παρατηρητής διαιτησίας ήταν ο Γιώργος Λιανός (2ης κατηγορίας).

- Η κατάκτηση του κυπέλλου ασφαλώς και ήταν το καλύτερο δώρο από τους παίχτες προς τον προπονητή τους, Θοδωρή Παχατουρίδη ο οποίος είχε και την ονομαστική του γιορτή.
- Ο φετινός τελικός είχε το χαρακτηριστικό ότι τέθηκαν αντιμέτωπες δυο ομάδες που εκπροσωπούν τον Δήμο Θήβας για αυτό τον λόγο στο γήπεδο βρέθηκαν πάρα πολλοί άνθρωποι από τον Δήμο της Θήβας καθώς και εκπρόσωποι φορέων και συλλόγων.
- Και οι δυο ομάδες ήθελαν πάρα πολύ την κατάκτηση του τίτλου για να γιορτάσουν τα 50 χρόνια ιστορίας τους μιας και αμφότερες έχουν ιδρυθεί το 1968.
- Η ομάδα της Θήβας ήταν το μεγάλο «φαβορί» μιας και αγωνίζεται στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής κατηγορίας και είχε κατακτήσει τον τίτλο 10 φορές στους 16 τελικούς που έχει αγωνιστεί.
- Η ομάδα του Καπαρελίου ήταν το... «αουτσάιντερ» μιας και αγωνίζεται στο πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας της Ε.Π.Σ.Β. ενώ είχε κατακτήσει το τρόπαιο τις 3 φορές και στις 3 φορές που αγωνίστηκε και μάλιστα και στις τρεις στην διαδικασία των πέναλτι (!)
- Οι δυο ομάδες είχαν βρεθεί και πάλι αντίπαλες στον τελικό της σεζόν 1988 -1989. Τότε είχε επικρατήσει η ομάδα του Καπαρελίου με 5-4 στα πέναλτι καθώς η κανονική διάρκεια του αγώνα και η παράταση είχαν λήξει 1-1 (!)
- Για να φτάσει στον φετινό τελικό η ομάδα της Θήβας απέκλεισε Πανδαυλειακό, Α.Ε. Δηλεσίου, Ενωση Ασπρα Σπίτια/Αντίκυρα και Α.Ο. Υπάτου.
- Για να φτάσει στον φετινό τελικό η ομάδα του Καπαρελίου απέκλεισε Α.Ο. Μαυροματίου, Παναλίαρτο, Επαμεινώνδα Λεύκτρων και Παρνασσό Αράχωβας.
- Από πλευράς Ε.Π.Σ.Β. έχει δοθεί κάθε επισημότητα στον μεγάλο αγώνα τον οποίο είχε χαρακτηρίσει «γιορτή του ποδοσφαίρου».
- Μιας και δεν είχε οριστεί να γίνει άλλος αγώνας στο γήπεδο είχαν την ευκαιρία και βρέθηκαν πάρα πολλοί φίλοι του ποδοσφαίρου, μέλη δ.σ. σωματείων, προπονητές, παίχτες, κ.α. και φυσικά πολλοί «επίσημοι»...