ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ !!! ΜΙΑ ΠΟΛΗ !!!

ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ !!!  ΜΙΑ ΠΟΛΗ !!!
'' ΑΟ Η ΘΗΒΑ 1968 '' ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ !!! ΜΙΑ ΠΟΛΗ !!!

Κυριακή 10 Νοεμβρίου 2019

Α ' Ε.Π.Σ.ΒΟΙΩΤΙΑΣ 2019-20 ( 7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ) ΑΜΒΡΥΣΣΕΑΣ ΔΙΣΤΟΜΟΥ - Α.Ο. Η ΘΗΒΑ : 3 - 0

Α ' Ε.Π.Σ.ΒΟΙΩΤΙΑΣ 2019-20 ( 7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ )

Δάφνη Ερ.*——————–3-20———-1
*Κόκκινο, Υψηλάντης, Θήβα, Αμβρυσσέας, Κεραυνός, Παναλίαρτος, Δάφνη έχουν 6 αγώνες
ΟΙ ΣΚΟΡΕΡΣ
8 γκολ: Κωνσταντίνου (Κόκκινο),  Χατζηζήσης (Ελλοπιακός)
6 γκολ: Μεγάλος (Μαυρομμάτι)
5 γκολ: Δαμπάνης (Παναλίαρτος), Δήμου (Αμβρυσσέας), Μπινιάκος (Κεραυνός)
4γκολ: Μάγκας (Παμβαγιακός), Τσιώλης Κ. (Θήβα), Κυπραίος Χ. (Αμβρυσσέας)

Thistomo Thiva.3 0.2019.11.09.944x500.172
Με τα γκολ του Πελτέκη (15’, 52’) και του Δήμου (72’)
Η ομάδα του «Α.Π.Ο. “Αμβρυσσέας” Διστόμου» σε ένα ακόμη παιχνίδι στάθηκε στο… ύψος της, έδειξε «χαρακτήρα» και κάποιες από τις δυνατότητές της που έχουν υποχρεώσει άπαντες να την έχουν ήδη χαρακτηρίσει ως το μεγάλο «φαβορί» για τον τίτλο, έφτασε στην 5η νίκη της στο πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας της Ενωσης Ποδοσφαιρικών Σωματείων Βοιωτίας της σεζόν 2019-2020 και έτσι παρέμεινε, μόνη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.
Στο παιχνίδι που έδωσε (Σάββατο, 09/11) στο γήπεδο του αθλητικού κέντρου της Ε.Π.Σ.Β. στον Αγιο Σπυρίδωνα, για την 7η αγωνιστική του προγράμματος, με αντίπαλο την ομάδα του «Α.Ο. “Η Θήβα”», ξεπέρασε τόσο το «εμπόδιο» της νέας (κατ’ ανάγκη) έδρας και του συνθετικού χλοοτάπητα, όσο και της πολύ καλής αντιπάλου και τελικά έφτασε στη νίκη με σκορ 3-0.
Δυο γκολ σημειώσε ο Πελτέκης (στο 15’ και στο 52’) και ένα ο Δήμου (στο 72’).
Οι… «γηπεδούχοι» είχαν και άλλες καλές στιγμές για να πετύχουν γκολ στις οποίες ή ο Κωνσταντινόπουλος και οι αμυντικοί λειτούργησαν σωστά ή οι επιθετικοί δεν έκαναν καλές τελικές, αλλά και οι φιλοξενούμενοι είχαν κάποιες καλές στιγμές που θα μπορούσαν να έχουν, αρχικά, ισοφαρίσει ή να μειώσουν στη συνέχεια…

Το φιλμ του αγώνα
3’ κόρνερ από τα δεξιά για τους τυπικά γηπεδούχους, οι φιλοξενούμενοι δεν έδιωξαν, ο Δήμου έκανε το σουτ, απέκρουσε εντυπωσιακά σε νέο κόρνερ ο Κωνσταντινόπουλος
7' ο Μπότσης έκανε την ωραία σέντρα από αριστερά, ο Δήμου στο δεύτερο δοκάρι και από το ύψος της μικρής περιοχής έπιασε πάνω στην κίνηση το σουτ, η μπάλα μόλις πάνω από το τέρμα
15’ οι γηπεδούχοι στην επίθεση, ο Κυπραίος έκανε την πάσα αριστερά στον Πελτέκη, αυτός από το ύψος της περιοχής έπιασε ωραίο σουτ που έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του Κωνσταντινόπουλου κι έκανε το 1-0 (φωτο πάνω)
23’ εκτέλεση φάουλ από τον Μπότση από δεξιά, ο Δήμου έπιασε την κεφαλιά, απέκρουσε ο Κωνσταντινόπουλος
28’ ο Γεωργάκης έκανε την κάθετη πάσα, ο Φίλης από το ύψος της περιοχής έκανε την προβολή, μπλόκαρε ο Πάππος.
31’ ο Γεωργάκης έκανε την κίνηση, λίγο έξω από την περιοχή έπιασε το πολύ ωραίο σουτ, η μπάλα μόλις άουτ.
32’ η πάσα από τον Μπότση από αριστερά, ο Πελτέκης το σουτ, η μπάλα μόλις άουτ.
42’ φάση διάρκειας στα καρέ των Θηβαίων, ο Βλάχος μέσα από την περιοχή και δεξιά έκανε την σέντρα, στο δεύτερο δοκάρι ο Γεωργουσόπουλος έπιασε την παράλληλη κεφαλιά και επανέφερε την μπάλα μέσα στην μικρή περιοχή, στα δυο μέτρα από την γραμμή του τέρματος, ο Κυπραίος έκανε την προβολή για να την στείλει στα δίχτυα, ο Κωνσταντινόπουλος εξ’ επαφής, ενστικτωδώς, απέκρουσε(!)
45’ ο Γεωργάκης έκανε την ωραία πάσα στον κενό χώρο, ο Κ.Τσιώλης έφυγε στην αντεπίθεση, από το ύψος της περιοχής έπιασε το σουτ, η μπάλα πέρασε μόλις πάνω από το τέρμα.
47’ εγινε το λάθος, ο Κ.Τσιώλης έφυγε στην αντεπίθεση, ο Πάππος βγήκε έγκαιρα και πρόλαβε
51’ κίνηση του Γεωργουσόπουλου από αριστερά, έκανε και την ντρίμπλα, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Κουτσοδήμου, εκτός περιοχής, ο διαιτητής πολύ κοντά στην φάση έδειξε «παίζεται» καθώς ήταν το «χέρι στήριξης».
52’ ο Γεωργουσόπουλος πήρε την μπάλα αρκετά μέτρα μακρυά από την περιοχή των Θηβαίων και αριστερά, έκανε ένα ωραίο σλάλομ, πέρασε τρεις αμυντικούς, μπήκε στην περιοχή και βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ με τον Κωνσταντινόπουλο, ο Πελτέκης είχε ακολουθήσει την φάση, είχε μπει στην περιοχή, ο Γεωργουσόπουλος του «έσπασε» την μπάλα και ο Πελτέκης δεν είχε καθόλου δύσκολο έργο να την στείλει στην κενή εστία για το 2-0.
57’ ο Μπότσης μέσα στην περιοχή και αριστερά έπιασε το ωραίο σουτ, ο Κωνσταντινόπουλος απέκρουσε.
72’ ο Μαρτιναίος από τον άξονα έκανε την πάσα δεξιά, στον Δήμου, αυτός λίγα μέτρα από την περιοχή έπιασε ένα εκπλητικό σουτ που έστειλε την μπάλα στο αριστερό «Γ» της εστίας των φιλοξενούμενων για να γράψει το 3-0 (φωτο κάτω).
88’ ο Δήμου πήρε την μπάλα αρκετά μέτρα από την περιοχή, προχώρησε, βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ με τον Κωνσταντινόπουλο, έκανε το σκαφτό πλασέ, αλλά ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων αντέδρασε σωστά και γλίτωσε την ομάδα του από 4ο γκολ…

Οι “πρωταγωνιστές”
Α.Π.Ο. “Αμβρυσσέας” Διστόμου (Γιάννης Λύτρας):
Πάππος  -  Μπότσης, Καλαντζής (85’ Π.Τσιώλης), Λυμπέρης, Γούλας (68’ Μαρτιναίος), Βλάχος, Γεωργουσόπουλος, Μπαλντάς, Πελτέκης, Δήμου, Κυπραίος.
Στον πάγκο: Κώτσου, Αργύρης.
Α.Ο. “Η Θήβα” (Δημήτρης Αντωνόπουλος):
Κωνσταντινόπουλος  -  Κούκος (85’ Βεντούρης), Τριανταφύλλου, (78’ Βαρθαλάμης), Αλεξάκης, Μ.Κουτσοδήμος, Κασμάς, Φίλης (59’ Μουτσα), Κοτώρος, Ε.Τσιώλης (73’ Λ.Μπότσης), Γεωργάκης, Κ.Τσιώλης.
Στον πάγκο: Δ.Κουτσοδήμος, Παπαδόπουλος.
Τον αγώνα διηύθυνε ο Λουκάς Καρβούνης με βοηθούς τον Στέφανο Ξηρογιάννη και τον Γιάννη Τσώνη.