ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ !!!  ΜΙΑ ΠΟΛΗ !!!
'' ΑΟ Η ΘΗΒΑ 1968 '' ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ !!! ΜΙΑ ΠΟΛΗ !!!

Παρασκευή 14 Απριλίου 2023

Α ' Ε.Π.Σ. ΒΟΙΩΤΙΑΣ ( 24η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ) Α.Ο.Η ΘΗΒΑ - ΕΝΩΣΗ Α.Σ.Α. : 1 - 3

Το πρωτάθλημα της Α’ Βοιωτίας συνεχίστηκε τη Μεγάλη Τετάρτη (12/4) με την 24η αγωνιστική.

Ο πρωτοπόρος, Ελλοπιακός, κέρδισε με 2-0, εντός έδρας, το Νέο Π.Α.Ο. Κυριακίου και μετά από το ρεπό του Κυπάρισσου βρίσκεται πάλι στο +9 από την ομάδα της Αντίκυρας!

Στο δημοτικό στάδιο της Θήβας (από όπου και η φωτο) η Ενωση Ασπρα Σπίτια/Αντίκυρα επικράτησε με 3-1 του Α.Ο. “Η Θήβα”!

ΣΚΟΥΡΤΑ 0

ΑΟ “Η Θήβα” – Ενωση Ασπρα Σπίτια/Αντίκυρα 1-3 (video – pics)

Ο ΑΟ “Η Θήβα” σπατάλησε τις ευκαιρίες που δημιούργησε ενώ η Ενωση αξιοποίησε τις δικές της και πήρε το “διπλό” (77’ Μπεσού – 42’ Βούσουρας, 58’ Καφές, 75’ Μπακούρος)!

Στο δημοτικό στάδιο της Θήβας και στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Α’ κατηγορίας “Νίκος Θεοδώρου” της Ε.Π.Σ. Βοιωτίας, η ομάδα του Α.Ο. “Η Θήβα”, η 3η του βαθμολογικού πίνακα με 51 βαθμούς, υποδέχθηκε την Μεγάλη Τετάρτη, 12/4, την ομάδα της “Ενωση Ασπρα Σπίτια/Αντίκυρα”, την 6η που είχε 36 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι, σε ενα ακόμη ματς, ήταν κινητικότατοι, δημιούργησαν πάρα πολλές ευκαιρίες, αλλά και πάλι τις… σπατάλησαν, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους οι οποίοι ήταν πολύ αποτελεσματικοί και με  ποσοστά ομάδας μπάσκετ πέτυχαν τρία γκολ, με τους Βούσουρα, Καφέ και Μπακούρο και πήραν τη νίκη (πιο “μεγάλη” της σεζόν μιας και εκτός έδρας) με σκορ 3-1! Το γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχε ο Μπεσού στο 77′!

Το φιλμ του ματς

3’ Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί οι οποίοι απείλησαν πρώτοι, με το σουτ του Καφέ που πέρασε πάνω από το τέρμα!

8’ Οι φιλοξενούμενοι είχαν κερδίσει φάουλ σε καλή θέση, στην εκτέλεση ο Γιώργος Βασιλείου με δυνατό σουτ, ο Κατσαμπέκης απέκρουσε δύσκολα στο αριστερό του “Γ” σε κόρνερ.

10’ ο Καναρής έβγαλε έξοχη κάθετη πάσα στον Ευθύμη Τσιώλη που είχε κινηθεί σωστά, αυτός στα όρια της περιοχής κατέβασε πολύ ωραία την μπάλα, έκανε και το σουτ, η μπάλα μόλις άουτ, πολύ καλή στιγμή για τον ΑΟ “Η Θήβα”.

12′ ο Λάμπρος Τσιώλης από δεξιά έκανε το γύρισμα, στο δεύτερο ο Ευθύμης Τσιώλης έκανε το πλασέ, ο Λατολάρι με τα πόδια απέκρουσε και έσωσε την ομάδα του, τεράστια ευκαιρία για τους γηπεδούχους να προηγηθούν!

23’ ο Ελέζι έδωσε στον Ευθύμη Τσιώλη στην γωνία της μεγάλης περιοχής, δεξιά, αυτός βγαίνοντας από την περιοχή και πιεζόμενός από τον Παντίσκα προσπάθησε να κάνει το σουτ, δεν βρήκε μπάλα, έπεσε, με τους γηπεδούχους να φωνάζουν για πέναλτι, ο διαιτητής, Στέφανος Ξηρογιάννης, ήταν κοντά στην φάση, δεν είδε παράβαση και έδωσε συνέχεια στο ματς!

29’ ο Ζαχαριάς έκανε την παράλληλη κίνηση, έκανε και το συρτό, σουτ, ο Λατολάρι μπλόκαρε.

32’ ο Ελέζι έκανε την ωραία σέντρα, ο Μπεσού την κεφαλιά, δεν ήταν δυνατή, ο Λατολάρι μπλόκαρε!

33′ ο Μέρμηγκας έπαιξε πολύ ωραία το 1-2 με τον Μπεσού και βγήκε στο τετ-α-τετ με τον Λατολάρι, το πλασέ που έκανε, όμως, έστειλε την μπάλα πάνω στον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων.

37’ ο Μέρμηγκας έβγαλε πολύ ωραία πάσα στην πλάτη των αμυντικών, ο Μπεσού είχε κινηθεί σωστά, έκανε το κοντρόλ με το δεξί και αμέσως το σουτ με το αριστερό, η μπάλα πέρασε μόλις άουτ, νέα καλή στιγμή για τους γηπεδούχους!

42’ Η Ενωση βγήκε στην επίθεση, ο Μπακούρος από δεξιά έκανε το γύρισμα μέσα στην περιοχή, ο Βούσουρας άφησε την μπάλα να περάσει κάτω από τα πόδια του, ο Γιάννης Γεωργίου αιφνιδιάστηκε, η μπάλα στρώθηκε στον Βούσουρα, έκανε το σουτ, την έστειλε στην δεξιά γωνία και στα δίχτυα για να κάνει το 0-1 που ήταν σκορ ημιχρόνου!

47’ ο Κοτώρος έκανε το σουτ, η μπάλα πέρασε μόλις άουτ.

54’ και παλι στην επίθεση οι γηπεδούχοι, εγιναν οι κόντρες, ο Μπεσού στον Ευθύμη Τσιώλη μέσα στην περιοχή, αυτός γύρισε, έκανε και το σουτ, μπλόκαρε ο Λατολάρι!

58’ δεύτερο, σερί, κόρνερ από δεξιά για τους φιλοξενούμενους, στην εκτέλεση ο Παπαλίτσας, οι αμυντικοί έδιωξαν, η μπάλα στρώθηκε στον Καφέ έξω από την περιοχή, έκανε το πολύ ωραίο σουτ, με το αριστερό, η μπάλα στο δεξί «Γ» της εστίας του Κατσαμπέκη ο οποίος έκανε την εκτίναξη, αλλά δεν κατάφερε να διώξει και έτσι με αυτόν τον πολύ ωραίο τρόπο έγινε το 0-2 που πανηγυρίστηκε δεόντως!

66’ ο Καναρής έκανε το γέμισμα στην περιοχή της Ενωσης, ο Λάμπρος Τσιώλης κατέβασε την μπάλα, έκανε και την πάσα στον Κολιόπουλο, αυτός έκανε το τακουνάκι, η μπάλα πήρε ύψος, οΓιώργος Βασιλείου και ο Λάμπρος Τσιώλης πήγαν για την κεφαλιά, ο Τσιώλης έπεσε, φωνές από τους γηπεδούχους για πέναλτι, ο κύριος Ξηρογιάννης κοντά στην φάση έδειξε παίζεται, αλλά αμέσως μετά σφύριξε και σταμάτησε το ματς για να δείξει την κίτρινη κάρτα στον Τσιώλη ο οποίος συνέχιζε να διαμαρτύρεται!

68′ φάουλ σε καλή θέση για την Θήβα, στην εκτέλεση ο Κοτώρος, στο δεύτερο δοκάρι ο Καναρής την κεφαλιά, η μπάλα μόλις άουτ, νέα τεράστια ευκαιρία για τους γηπεδούχους!

73’ και πάλι στην επίθεση οι γηπεδούχοι, ο Μπεσού στον Ευθύμη Τσιώλη, αυτός πέφτοντας το σουτ, δεν ήταν δυνατό, μπλόκαρε ο Λατολάρι.

75’ ο Παπαλίτσας εκτέλεσε με γέμισμα φάουλ που είχαν κερδίσει οι φιλοξενούμενοι στο κέντρο, έγινε η κεφαλιά – πάσα από τον Παντίσκα, ο Μπακούρος πρόλαβε την έξοδο του Κατσαμπέκη, έκανε το πλασέ, η μπάλα στα δίχτυα παρά την προσπάθεια του Παναγιώτη Γεωργίου και έτσι έγινε το 0-3 που «κλείδωσε» τη νίκη για την Ενωση!

77′ στην επίθεση οι γηπεδούχοι, φάση διαρκείας στην περιοχή του Λατολαρι, έγινε η σέντρα, ο Μπεσού την κεφαλιά, αυτή τη φορά η μπάλα πήγε στα δίχτυα, το γκολ για την ομάδα της Θήβας που μείωσε σε 1-3 και νέο ενδιαφέρον στο ματς.

79′ φάουλ για τους γηπεδούχους, στην εκτέλεση ο Κοτώρος, ο Λάμπρος Τσιώλης με διπλή προσπάθεια προσπάθησε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, ο Λατολάρι σε κόρνερ.

84’ ο Γιώργος Βασιλείου έβγαλε ωραία πάσα στην πλάτη των αμυντικών, στον Λάμπρο Βασιλείου, αυτός βγήκε στο τετ-α-τετ με τον Κατσαμπέκη, έκανε το πλασέ, ο γκολκίπερ των γηπεδούχων απέκρουσε σε κόρνερ!

88’ και πάλι στην επίθεση οι γηπεδούχοι, ο Λάμπρος Τσιώλης την πάσα στον Μπεσού, αυτός δεν έκανε καλό σουτ, η μπάλα στον Ευθύμη Τσιώλη, έκανε το σουτ, ο Λατολάρι ήταν και πάλι εκεί στην τελευταία αξιόλογη φάση του ματς, τελικό αποτέλεσμα 1-3!

Οι «πρωταγωνιστές»

Α.Ο. “Η Θήβα” (Γιάννης Καραμπάς): Κατσαμπέκης  –  Γιάννης Γεωργίου (59’ Πέρρας), Ελέζι (46’ Κολιόπουλος), Παναγιώτης Γεωργίου, Καναρής, Κοτώρος, Λάμπρος Τσιώλης, Μέρμηγκας (69’ Νικήτας), Μπεσού, Ζαχαριάς, Ευθύμης Τσιώλης.

Στον πάγκο: Ασημάκης, Σινγκ, Μπούτσικος, Κωνσταντινόπουλος.

Ενωση Ασπρα Σπίτια/Αντίκυρα (Δημήτρης Γεραντώνης): Λατολάρι  –  Μιχάλης Λεοντίου, Τσώνης, Αβράμπος, Λάμπρος Βασιλείου, Παντίσκας, Παπαλίτσας, Καφές, Μπακούρος, Γιώργος Βασιλείου, Βούσουρας (90’+3’ Γιαννάκης).

Στον πάγκο: Λεωνίδας Λεοντίου  –  Καμπούρογλου, Αρκούδης, Στυλιανέρης, Γιώργος Λεοντίου.

Τον αγώνα διηύθυνε ο Στέφανος Ξηρογιάννης με βοηθούς τον Νίκο Καμαριώτη και τον Θανάση Βουγέση.

Παρατηρητής αγώνα ήταν ο Γιώργος Μεγαρίτης.

Δείτε στο video του “STAR Κεντρικής Ελλάδας” το ρεπορτάζ του αγώνα.

(Ρεπορτάζ: Δημήτρης Σωτηρόπουλος / Κάμερα: Παναγιώτης Πραγιάννης)