Κυριακή 12 Φεβρουαρίου 2017

ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΕ !!! Ο ΑΟ Η ΘΗΒΑ 1- 1 ΣΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΤΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ !!!

Α.Ο. Χαλκίδας-Α.Ο. Θήβα 1-1 από LAMIASTARGR
Α.Ο. ΧΑΛΚΙΣ - Α.Ο. Η ΘΗΒΑ : 1 - 1

Το ισόπαλο 1-1 σφράγισε τη σημερινή μάχη του ΑΟΧ και της Θήβας στο Δημοτικό Στάδιο Χαλκίδας, στο ντέρμπι του 3ου ομίλου της Γ' Εθνικής. Ένα παιχνίδι το οποίο περιορίστηκε στο χώρο του κέντρου στο α' ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη οι δύο ομάδες απέδωσαν ποδόσφαιρο αξιώσεων, με τις φάσεις να διαδέχονται η μία την άλλη.
Ο ΑΟΧ παρατάχθηκε με τον Ντουμάνη κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα οι Καραμπάς - Μπακομήτρος (στόπερ), ο Θωμάς αριστερά, ο Στεργιανός δεξιά, 6αρι ο Εμέκα, 8αρι ο Ντελέκος, μπροστά τους ο Μπαλού, εξτρέμ οι Βαλκάνος και Πολίτης και φορ ο Βεζιρτζόγλου.
Για τη Θήβα, ο Μόνος ήταν ο γκολκίπερ, οι Ευσταθίου και Ευθυμίου στο κέντρο της άμυνας, αριστερά ο Τσατσαρώνης, δεξιά ο Κουτσούμπας, στα χαφ οι Γεωργίου και Αργυρίου, στις πτέρυγες οι Τσομπάνης και Αντωνίου, δεκάρι ο Μαλισσιόβας και φορ κρούσης ο Σπανός.
Η Χαλκίδα μπήκε δυνατά στο ματς και με διάθεση να πιέσει ψηλά, με τον Ντελέκο να συγκλίνει και προς τα πλάγια, δίνοντας βοήθειες στον Βαλκάνο.
Στο 2' επικίνδυνο φάουλ του Στεργιανού στα αντίπαλα καρέ η μπάλα πέρασε κόρνερ.
Ο ΑΟΧ στα πρώτα λεπτά έδειχνε πιο δραστήριος, αλλά μετά το 10λεπτο η ομάδα της Θήβας ισορρόπησε και κατάφερε να κρατήσει μακριά από την εστία του Μόνου τους μεσοεπιθετικούς των γηπεδούχων.
Η Θήβα με καλά μαρκαρίσματα έκλεισε όλους τους διαδρόμους και η επόμενη φάση για τον ΑΟΧ καταγράφηκε στο 18', με τον Πολίτη -που ήταν πολύ κινητικός- να ...ξεμαρκάρεται, να σουτάρει, αλλά η μπάλα κατέληξε κόρνερ.
Στο 30' και πάλι ο Πολίτης άλλαξε ιδανικά το παιχνίδι στην απέναντι πλευρά για τον Βαλκάνο, ο δεύτερος σέντραρε, αλλά ο Βεζιρτζόγλου δεν κατάφερε να κάνει την προβολή.
Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου το ματς δεν προσέφερε ιδιαίτερες συγκινήσεις, ενώ θα πρέπει να σημειώσουμε ότι η Θήβα μολονότι αμυντικά ήταν πολύ καλά στημένη, επιθετικά δεν απείλησε καθόλου την εστία του Ντουμάνη.
Ο ΑΟΧ μπροστά δεν είχε μεγάλες βοήθειες από τους ακραίους μπακ, ο Θωμάς δηλαδή ήταν διστακτικός και δεν ανέβαινε ψηλά, ενώ κι ο Μπαλού δεν πήρε πολλές μπάλες στα πόδια του, προκειμένου να "οδηγήσει" από τον άξονα το επιθετικό παιχνίδι της ομάδας της Εύβοιας.
Εκπληκτικό β' ημίχρονο
Στο β' ημίχρονο έγινε ένα εκπληκτικό ματς επιπέδου παραπάνω κατηγορίας.
Αυτή που μπήκε πιο δυνατά ήταν η Θήβα χάνοντας δύο καλές φάσεις, στο 51' και στο 55' με τον Σπανό.
Στο 51' κεφαλιά του Σπανού από το ύψος της μικρής περιοχής πέρασε άουτ, ενώ στο 55' μετά από αναταραχή στην άμυνα του ΑΟΧ, πλασέ του Σπανού πέρασε ...σαδιστικά άουτ.
Πήρε τα ηνία ο ΑΟΧ
Ο ΑΟΧ που έμοιαζε ...υπνωτισμένος στο πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης κατάφερε να ανεβάσει στροφές, να παίξει ορθολογικά, να πάρουν οι Πολίτης, Ντελέκος και Μπαλού πρωτοβουλίες (πολύ καλός ήταν και ο Εμέκα) και στο 57' χάθηκε μία πολύ μεγάλη ευκαιρία για τους Ευβοιώτες.
Ο Πολίτης τροφοδότησε τον Βαλκάνο που έστρωσε στον Μπαλού, με τον Βραζιλιάνο να σουτάρει, την άμυνα της Θήβας να διώχνει και τον Ντελέκο που πήρε το ριμπάουντ να σουτάρει εκ νέου -εντελώς μόνος του από το ύψος του πέναλτι-, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.
Στο 58' ο Μπαλού ...κάλπασε σαν άλογο στην κόντρα επίθεση, βγήκε τετ α τετ με τον Μόνο, αλλά ο γκολκίπερ των "ροσονέρι" έπεσε στα πόδια του και έσωσε την εστία του.
Το ματς ήταν ανοιχτό με πολύ γρήγορο ρυθμό και με τη Χαλκίδα να βρίσκεται σε πολύ καλό μομέντουμ όσον αφορά την εικόνα και τις εντυπώσεις του ντέρμπι.
Άνοιξε το σκορ με Μπακο-γκόλ
Η υπεροχή της Χαλκίδας συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά, με τους γηπεδούχους να είναι καταιγιστικοί παίζοντας απλό και ουσιαστικό ποδόσφαιρο.
Όπως ήταν φυσικό η επιθετικότητα του ΑΟΧ έφερε και στημένες φάσεις και σε μία απ' αυτές ο ΑΟΧ κατάφερε να ανοίξει το σκορ.
Στο 64', από κόρνερ του Θωμά, ο Μπακομήτρος με κεφαλιά στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μόνου και έκανε το 1-0.
Δεν έκανε το 2-0 και το ...πλήρωσε
Η Χαλκίδα με σύμμαχο τον ενθουσιασμό του 1-0 συνέχισε να επιτίθεται και έφτασε κοντά σ' ένα δεύτερο γκολ σε δύο περιπτώσεις.
Στο 70' ο Βεζιρτζόγλου σέντραρε, ο Μπαλού στόπαρε, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε κόρνερ.
Και στο 75' ήταν η σειρά του Βραζιλιάνου να γεμίσει για τον Βεζιρτζόγλου που καιροφυλακτούσε, ωστόσο ο Μόνος βγήκε έγκαιρα και πήρε την μπουκιά από το στόμα του στράικερ του ΑΟΧ.
Γκολάρα από Σπανό και 1-1
Στο 77' όμως, η Θήβα κόντρα στη ροή του ματς μπόρεσε να βρει δίχτυα με ένα σπάνιας ομορφιάς γκολ του Σπανού.
Ο πρώην επιθετικός του ΑΟΧ που πέρυσι αμφισβητήθηκε για την αφλογιστία του, πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή της Χαλκίδας ελίχθηκε ανάμεσα σε τρεις αντιπάλους του και με έναν φαλτσαριστό "κεραυνό" κάρφωσε την μπάλα στα δίχτυα του Ντουμάνη για το 1-1.
Στην τελική ευθεία του αγώνα από τον ΑΟΧ επιχειρήθηκαν δύο φαρμακερές σέντρες του Μπαλού με αποδέκτη τον Βεζιρτζόγλου, που όμως, δεν μπόρεσε να μπει ουσιαστικά στις φάσεις, με αποτέλεσμα το 1-1 να μην αλλάξει μέχρι το φινάλε.
ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ (Αντώνης Αυλωνίτης): Ντουμάνης, Στεργιανός, Θωμάς, Μπακομήτρος, Καραμπάς, Εμέκα (85' Ανέστης), Μπαλού, Ντελέκος, Βεζιρτζόγλου, Πολίτης, Βαλκάνος (81' Χατζηστάμου).
ΑΟ ΘΗΒΑ (Γιώργος Λάμπρου): Μόνος, Κουτσούμπας (71' Δέδες), Τσατσαρώνης, Ευθυμίου, Ευσταθίου, Γεωργίου, Αργυρίου, Αντωνίου (81' Μπέκα), Σπανός, Τσομπάνης (71' Τόσκα), Μαλισσιόβας.