ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ !!! ΜΙΑ ΠΟΛΗ !!!

ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ !!!  ΜΙΑ ΠΟΛΗ !!!
'' ΑΟ Η ΘΗΒΑ 1968 '' ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ !!! ΜΙΑ ΠΟΛΗ !!!

Δευτέρα 22 Ιανουαρίου 2018

Γ ' ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ , 2017-18 , 16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ , 4ος ΟΜΙΛΟΣ , Α.Ο. Η ΘΗΒΑ - ΟΠΟΥΝΤΙΟΣ ΜΑΡΤΙΝΟΥ : 3 - 0

ΑΟ Η ΘΗΒΑ - ΟΠΟΥΝΤΙΟΣ ΜΑΡΤΙΝΟΥ : 3 - 0

Με τα γκολ των Χατζηλάμπρου [18’, 45’+2’ (πέν.)] και Αργυρίου (47’) η ομάδα του «Α.Ο. “Η Θήβα”» επικράτησε με 3-0 της ομάδας του «Α.Σ. “Οπούντιος” Μαρτίνου»

Στον αγώνα που έγινε στο δημοτικό στάδιο της Θήβας για την 16η αγωνιστική του προγράμματος του Δ’ όμιλου του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής κατηγορίας, ανάμεσα στην ομάδα του «Αθλητικός Ομιλος “Η Θήβα”» και στην ομάδα του «Αθλητικός Σύλλογος “Οπούντιος” Μαρτίνου», οι γηπεδούχοι κατάφεραν και έκαναν γκολ τις ευκαιρίες που δημιούργησαν ή αξιοποίησαν σε μεγάλο βαθμό τα λάθη («δώρα») που έκαναν («πρόσφεραν») οι φιλοξενούμενοι, κάτι που οι φιλοξενούμενοι δεν έκαναν και έτσι οι «μελανέρυθροι» έφτασαν στη νίκη και μάλιστα με σκορ 3-0...

Το φιλμ του αγώνα
Οι γηπεδούχοι μπήκαν με το ξεκίνημα δυνατά στο παιχνίδι και μέχρι το 17’ είχαν πατήσει τέσσερεις φορές με αξιώσεις την περιοχή του Ανδρούτσου, αλλά «τελική» προσπάθεια, ουσιαστικά, δεν είχαν κάνει.
Στο 17’ ο Ανδρούτσος έκοψε με τα πόδια (!) τον Αργυρίου σε μια δύσκολη φάση μέσα στην περιοχή του.
Στο επόμενο λεπτό, όμως οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι.
Σε γέμισμα από τα αριστερά (φωτο) ο Αργυρίου ο οποίος είχε κινηθεί γρήγορα και είχε πάρει καλύτερη θέση μέσα στην περιοχή μαρκαρίστηκε από τον Ξεζώνοτο και έπεσε στον αγωνιστικό χώρο. Ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα και την κίτρινη κάρτα στον αμυντικό των φιλοξενούμενων.
Την ποινή εκτέλεσε ο Χατζηλάμπρος στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία του Ανδρούτσου για να κάνει το 1-0 (φωτο).
Οι γηπεδούχοι δεν είχαν «συνέχεια», όμως και οι φιλοξενούμενοι βγήκαν μπροστά. Σε δυο φάσεις, δε, έφτασαν πάρα πολύ κοντά στο γκολ της ισοφάρισης όταν πίεσαν στην μπάλα όταν αυτή έφτασε στον Φαλαγγίτη και σε ισάριθμες λάθος επιλογές του «γκολκίπερ» των γηπεδούχων που δεν τις «πλήρωσε», όμως καθώς Ντούνης και Τσόφλιος δεν είχαν (και) την τύχη με το μέρος τους.
Στο 42’ ο Καραλης έκανε τη σέντρα, ο Τιάγκο Σίλβα έπιασε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
Στο 44’ ο Νούλας εκτέλεσε το κόρνερ, ο Β.Νικολόπουλος έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα πήρε ύψος, όμως και ο Φαλαγγίτης μπλόκαρε.
Και ενώ φαινόταν οτι το α’ 45λεπτο θα λήξει 1-0, στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ζυγογιάννης έβγαλε την βαθιά μπαλιά, ο Χατζηλάμπρος κινήθηκε σωστά και βγήκε στην πλάτη των αμυντικών, τετ-α-τετ με τον Ανδρούτσο και με σουτ έκανε το 2-0 που μάλλον «έκοψε τα πόδια» των φιλοξενούμενων.
Κι αν δεν είχε γίνει αυτό, τότε, έγινε με το ξεκίνημα στο β’ μέρος μιας και στο 2ο λεπτό της «επανάληψης» οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν. Εγινε η κάθετη πάσα, ο Χατζηλάμπρος με ωραίο τρόπο έστρωσε την μπάλα στον Αργυρίου και αυτός με σουτ νίκησε τον Ανδρούτσο για το 3-0 που «έγυρε» οριστικά την... «πλάστιγγα».
Δυο λεπτά αργότερα ο Αργυρίου έβγαλε στον Τιάγκο Σϊλβα, αυτός έπιασε το σουτ, αλλά ο Ανδρούτσος απέκρουσε
Σα να μην έφτανε το εις βάρος τους αποτέλεσμα για τους φιλοξενούμενους, έχασαν και τον Ξεζώνοτο ο οποίος αποχώρησε υποβασταζόμενος, χωρίς να μπορεί να πατήσει το δεξί του πόδι έχοντας πρόβλημα στο γόνατο.
Στο 56’ ο Πρέντι έπιασε ένα καλό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.
Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε καθώς και οι δυο τεχνικοί προχώρησαν σε αλλαγές.
Στο 75’ ο Αργυρίου έκανε ένα σπριντ από τα δεξιά, έβγαλε και τη σέντρα, αλλά η κεφαλιά του Χατζηλάμπρου πέρασε άουτ..
Στο 84’ ο Πρέντι εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, ο Β.Νικολόπουλος έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε παράλληλα και αυτή ήταν η τελευταία φάση του ματς.

Οι «πρωταγωνιστές»
Α.Ο. “Η Θήβα” (Θοδωρής Παχατουρίδης): Φαλαγγίτης – Πλατέλλας, Καραλης (59’ Κοτώρος), Χατζηλάμπρος, Χριστοδουλόπουλος, Μαυρόπουλος, Αργυρίου (80’ Ρεσβάνης), Ζυγογιάννης (70’ Βουρνάζος), Τιάγκο Σίλβα (59’ Κωτσαλάς), Κάρλος, Σένκα.
Στον πάγκο: Παπαδόπουλος – Γεωργάκης, Γιαλός.
Α.Σ. “Οπούντιος” Μαρτίνου (Μάκης Ζαχαρόπουλος): Ανδρούτσος – Χρυσαφόπουλος, Β.Νικολόπουλος, Σιδέρης, Ξεζώνοτος (51’ λ.τρ. Θ.Νικολόπουλος), Μητσόπουλος (70’ Παπανικολάου), Τομόρι (58’ Ευθυμίου), Νούλας, Τσόφλιος, Πρέντι, Ντούνης (70’ Αγγελόπουλος).
Στον πάγκο: Παπαδήμος – Γκογκομήτρος, Μουστάκα.
Διαιτητής ήταν ο κ. Φιτσας Γ. με βοηθούς τους κ.κ.: Νατσιόπουλο Β. και Παύλο Χ., όλοι από τον Σ.Δ.Π. Δυτικής Αττικής.
Παρατηρητής αγώνα ήταν ο κ. Ρούσσος Ιωάννης από την Ε.Π.Σ. Αθηνών.

- Να τονίσουμε οτι οι παίχτες των δυο ομάδων έκαναν την επίσημη εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο κρατώντας σημαίες με τον «Ηλιο της Βεργίνας» και καταχειροκροτήθηκαν για αυτό. _