ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ !!! ΜΙΑ ΠΟΛΗ !!!

ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ !!!  ΜΙΑ ΠΟΛΗ !!!
'' ΑΟ Η ΘΗΒΑ 1968 '' ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ !!! ΜΙΑ ΠΟΛΗ !!!

Κυριακή 15 Οκτωβρίου 2017

Γ ' ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 2017-18 , 3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ , ΟΠΟΥΝΤΙΟΣ ΜΑΡΤΙΝΟΥ - ΑΟ Η ΘΗΒΑ : 2 - 4

Μαρτίνο - Θήβα 2-4: Ραντεβού με την ατυχία

Όλα στραβά πήγαν για τον Οπούντιο στο ματς με τη Θήβα, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 2-4 υπέρ της Βοιωτικής ομάδας.
Οι «πράσινοι» είχαν την ατυχία στην πρώτη αξιόλογη φάση να δεχτούν γκολ, αλλά ακόμη κι αν ισοφάρισαν γρήγορα μέσα σε τρία λεπτά βρέθηκαν ξανά με την πλάτη στον τοίχο! Εκεί που όλα έδειχναν ότι το 2-1 ήταν θέμα χρόνου, έγινε το 1-2 με εκπληκτικό γκολ του Σίλβα από φάουλ και με την ψυχολογία στα ύψη οι Θηβαίοι σημείωσαν και τρίτο γκολ.
Οι γηπεδούχοι πάλεψαν και κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια έχοντας μειώσει σε 2-3 και ενώ είχαν αγγίξει στο 41’ εκ νέου την ισοφάριση. Επέμειναν στην επανάληψη, χάνοντας απανωτές ευκαιρίες για το 3-3 και σε αυτό το σημείο ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου έφερε γκολ στην αντίθετη εστία (2-4).
Πρέπει ωστόσο να αναφέρουμε ότι στην υπερπροσπάθεια των παικτών του Μαρτίνου να γυρίσουν το παιχνίδι βρήκαν και έναν πολύ δυνατό αντίπαλο που ήξερε τι ήθελε στο γήπεδο, ενώ προς το τέλος του παιχνιδιού είχαμε και κάποιες αποφάσεις του διαιτητή Φώτη Ντάουλα (Δυτικής Αττικής) που δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να μειώσουν στο σκορ.
Φάσεις και γκολ
1’: Σέντρα του Καραλή και κεφαλιά του Βεζυρτζόγλου ανοίγει το σκορ για λογαριασμό της Θήβας (0-1).
4’: Άμεση η απάντηση από σουτ του Νικολόπουλου μέσα από την περιοχή και 1-1 για τους γηπεδούχους.
28’: Μοναδική ευκαιρία για το Μαρτίνο να προηγηθεί σε τετ-α-τετ του Τσόφλιου, η μπάλα όμως έφυγε λίγο άουτ.
29’: Σαν να μην έφθανε αυτό στην επόμενη φάση ο Σίλβα με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ θα στείλει την μπάλα στο αριστερό «Γ» του Μπασινά (1-2).
32’: Το σάστισμα των γηπεδούχων θα επιτρέψει στους φιλοξενούμενους να πετύχουν και τρίτο γκολ μετά από φάση διαρκείας. Σκόρερ ο Ζυγογιάννης με κοντινό πλασέ και ενώ λίγες στιγμές νωρίτερα είχε σημαδέψει με κεφαλιά το δοκάρι του Μπασινά.
37’: Μειώνει γρήγορα το Μαρτίνο με σουτ του Πρέντι μέσα από την περιοχή (2-3)
41’: Νέα μεγάλη ευκαιρία για το Μαρτίνο από κόρνερ του Πρέντι ο Κοκαβέσης με προβολή έστειλε την μπάλα να γλείψει το δοκάρι του Μόνου.
56’: Σουτ του Πρέντι από αριστερά, άσχημη απόκρουση του Μόνου θα στείλει την μπάλα στο δοκάρι όμως πρόλαβαν και έδιωξαν οι αμυντικοί.
58’: Προσπάθεια του Κολλά και σουτ στη συνέχεια του Ξεζώνοτου, η μπάλα θα κοντράρει σε αμυντικό θα πάρει τροχιά προς τα δίχτυα και ο Μόνος θα διώξει σωτήρια σε κόρνερ.
59’: Όπως και στο πρώτο μέρος στις ευκαιρίες του Οπούντιου η Θήβα απάντησε με γκολ, φάουλ του Σίλβα στον ύπνο η άμυνα των γηπεδούχων και ο Τόπι ανενόχλητος το 2-4.
85’: Οι γηπεδούχοι φωνάζουν για ανατροπή του Κολλά στην περιοχή.
90’: Νέες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων για πέναλτι σε πτώση του Χρυσαφόπουλου στην περιοχή της Θήβας ο κ. Ντάουλας όμως έδειξε κίτρινη για θέατρο.
Οπούντιος Μαρτίνου (Μάκης Ζαχαρόπουλος): Μπασινάς, Αγγελόπουλος (83’ Σίδερης), Νικολόπουλος, Κοκαβέσης, Ξεζωνότος, Ντούνης (66’ Μπράχο), Τομόρι (60’ Χρυσαφόπουλος), Νούλας, Κολλάς, Τσόφλιος (83’ Παπανικολάου), Πρέντι
Θήβα (Θοδ. Παχατουρίδης): Μόνος, Πλατέλας, Καραλής (83’ Γιαλός), Ζυγογιάννης, Μπρέγκασι, Κοτώρος (62’ Μαυρόπουλος), Αργυρίου, Κάρλος, Σίλβα (86’ Γεωργάκης), Βερζυτζόγλου (88’ Βουρνέζος), Τόπι