Γ ' ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 2017-18 , 4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ , ΑΟ Η ΘΗΒΑ - ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ : 1 - 1

Βελούχι-Οπούντιος Μαρτίνου 0-1 (78' Τομόρι)

Αχιλλέας Φαρσάλων-ΝΠΣ Βόλος 0-3 (3' Μελισσόπουλος, 41' Ηλιόπουλος, 54' Γκαρσία)

Ολυμπιακός Βόλου-Ρήγας Φεραίος 3-0 (3' Θέος, 81', 90+ Βαρούχας)

ΑΟ Σελλάνων-Αμβρυσσέας Δίστομου 1-1 (12' πεν. Κόντος-30' Ντος Σάντος)

Θήβα-Νίκη Βόλου 1-1 (3' Σίλβα-91’ Τζιώρας)

Αλμυρός-Διγενής Νεοχωρίου 1-0 (43' Κιπτίου)

Ρεπό:
Αστέρας Ιτέας

ΑΟ Η ΘΗΒΑ - ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ : 1 - 1

Ενα γκολ που μπήκε στα πρώτα λεπτά και ένα άλλο που μπήκε στα τελευταία "σημάδεψαν" τον αγώνα ανάμεσα στην ομάδα του Αθλητικού Ομιλου "Η Θήβα" και στην ομάδα του Γυμναστικού Σύλλογου Βόλου "Η Νίκη" που έγινε την Τετάρτη, 18 Οκτωβρίου, στο δημοτικό στάδιο της Θήβας, για την 4η αγωνιστική του τέταρτου όμιλου του πρωταθλήματος της τρίτης εθνικής κατηγορίας, που διεξήχθη εμβόλιμα.

Το ένα σημειώθηκε μόλις στο τρίτο λεπτό του αγώνα και ήταν για τους γηπεδούχους, με την πολύ όμορφη, απ' ευθείας, εκτέλεση φάουλ του βραζιλιάνου, Τιάγκο Σίλβα, αλλά και την κακή εκτίμηση του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, Τζήμα.

Το άλλο σημειώθηκε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων και ήταν για τους φιλοξενούμενους. με την προβολή του Τζιώρα ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την κακή εκτίμηση των κεντρικών αμυντικών και του τερματοφύλακα των γηπεδούχων, Μόνου, ο οποίος ήταν πολύ καλός μέχρι τότε.

Δευτερόλεπτα νωρίτερα οι γηπεδούχοι είχαν πολύ μεγάλη ευκαιρία για να κάνουν το 2-0, αλλά ο Θεολόγης πρόλαβε.
Οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσουν και στην εκπνοή του πρώτου 45λεπτου, αλλά η κεφαλιά του Τζιώρα μετά από το κόρνερ που εκτελέστηκε από τα αριστερά και τη νέα κεφαλιά πάσα βρήκε στο αριστερό δοκάρι του Μόνου και στη συνέχεια οι αμυντικοί έδιωξαν.
Λίγο νωρίτερα, σε κόρνερ που εκτελέστηκε από τα αριστερά, ο διαιτητής σφύριξε έγκαιρα φάουλ που έγινε πάνω στον Μόνο και έτσι σωστά δεν μέτρησε το γκολ που πέτυχε στην εξέλιξη ο Ντολχάι.
Οι φιλοξενούμενοι είχαν πολύ καλή στιγμή για να ισοφαρίσουν και στο 63', αλλά ο Μόνος μπλόκαρε το καλό σουτ του Ιορδανίδη μέσα από την περιοχή!
Ετσι, οι "ροσονέρι" δεν κατάφεραν να φτάσουν στην πρώτη τους νίκη στην έδρα τους ενώ η ομάδα του Βόλου έφυγε απο την Θήβα με έναν πολύτιμο βαθμό στο σακούλι της.

Α.Ο. "Η Θήβα" (Θεόδωρος Παχατουρίδης): Μόνος - Πλατέλλας, Τόπι, Ζυγογιάννης, Μπρεγκασι, Κοτώρος, Κάρλος, Τιάγκο Σίλβα (85' Γιαλός), Αργυρίου, Βεζυρτζόγλου (88' Βουρνάζος), Σένκα (64' Μαυρόπουλος).
Γ.Σ. Βόλου "Η Νίκη" (Στέφανος Ξηροφώτιος - Φάντζιο Μπούις): Τζήμας (46' Θεολόγης) - Γενιτσαρίδης, Δημολιος, Μωυσίδης, Καρτσαμπάς (36' λ.τρ. Ιορδανίδης), Βέργος, Ντολγκάι, Γιακοβλεφ, Μετσε (80' Ματθαίου), Τζιώρας, Γαρυφαλλοπουλος (65' Μπάιριτς).
Τον αγώνα διηύθυνε ο Κωνσταντίνος Μπαϊρακτάρης με βοηθούς τον Αγγελο Κολλιάκο και τον Νίκο Κοκαρίδα, όλοι από τον Σ.Δ.Π. Αθηνών.
Παρατηρητής διαιτησίας ήταν ο κ. Αδάμ Γεώργιος από τον Σ.Δ.Π. Εύβοιας.
Παρατηρητής αγώνα ήταν ο κ. Δημητρίου Αθανάσιος από την Ε.Π.Σ. Αθηνών.

- Ο πολύ καλός καιρός και το ενδιαφέρον του αγώνα έκαναν πολλούς φίλους του ποδοσφαίρου να βρεθούν στο στάδιο για να τον παρακολούθησαν. Ανάμεσά σε άλλους ήταν ο δήμαρχος Θηβαίων, Σπύρος Νικολάου, πολλοί άνθρωποι της Π.Α.Ε. Α.Π.Ο. "Λεβαδειακός", ο μεγαλομέτοχος, Γιάννης Κομπότης, ο πρόεδρος του δ.σ., Κωνσταντίνος Κολοκυθάς, ο αντιπρόεδρος, Λάμπρος Μπαλόκας, ο πρώην πρόεδρος, Αριστείδης Ρούσσαρης καθώς και πολλά μέλη δ.σ. άλλων σωματείων. _